Блог

Приховані деталі безвізових правил: як не помилитися, рахуючи дні в Шенгені

02/26/2018 | Для працівників

Безвізовий режим поїздок до ЄС діє вже майже 9 місяців. За цей час сотні тисяч українців перетнули кордон лише за паспортом, і їхнiй досвід вже працює. Та й "Європейська правда" детально писала про правила безвізу – і про фінансові вимоги, і про поїздки з дітьми, і про інші нюанси, що виникають на кордоні.

Але лишається одна деталь, яка досі викликає купу запитань у наших читачів. Це – так зване правило "90 на 180".

Найпростіше його описати одним реченням: "У Шенгені можна залишатися не більше ніж 90 днів на кожні 180 днів".

Але щойно зазирнеш у деталі – простота закінчується.

Як рахувати ці 90 днів? Звідки відраховувати 180? Чи бачить прикордонник мої старі поїздки? Чи є кордони, які не йдуть у підрахунок? Що буде, якщо мій літак запізниться, або я захворію на 90-й день та виїду на 91-й? Чи діє це правило для тих, хто працює/навчається в ЄС?

Ми регулярно чуємо ці та чимало інших запитань від дописувачів та власних знайомих; отже, спробуємо відповісти на них.

Звідки це правило?

В офіційних документах ЄС безвіз має складнішу назву: візова лібералізація для короткострокових поїздок громадян України до країн Європейського Союзу. Правило 90/180 присвячене контролю за тим, щоби поїздки були "короткими", не схожими на постійне проживання. Тобто людина має проводити в Шенгенській зоні менше часу, аніж за її межами.

Той самий принцип застосовується для нешенгенських країн ЄС – Болгарії, Румунії, Хорватії та Кіпру. Там також діє правило 90/180, але в межах однієї держави. Та щоб не плутатися, подивимося, як це правило працює у Шенгені – для українців, що подорожують без візи.

Отже, на кожні 180 календарних днів, які йдуть один за одним, ви маєте право бути в Шенгені сумарно не більше ніж 90 днів. На триваліші поїздки українцям потрібна віза або ж інший дозвіл

Звичайно, мало хто з туристів лишається на території ЄС так довго, щоби за одну поїздку вичерпати 90-денний термін, а от за п’ять, десять, п’ятнадцять поїздок можна стати порушником, навіть не підозрюючи цього.

Достатньо перевищити норму на одну добу, і ви стаєте порушниками візового режиму: на кордоні на вас чекатиме депортація та штамп про заборону в’їзду до ЄС.

 

Наш веб-сайт використовує файли cookies для статистичних, рекламних та функціональних цілей. Завдяки їм ми можемо індивідуально налаштувати веб-сайт відповідно до Ваших потреб. Кожен може прийняти файли cookies або відключити їх у веб-переглядачі, щоб не збиралася інформація.